top of page
  • Yazarın fotoğrafıDolap Design

Ray Dolap Tavsiye

Ray dolap yaptırmaya karar verdiyseniz dikkat edilmesi gereken önemli noktaları not almanızı tavsiye ederiz.
Ray Dolap Nedir ? Ray Dolap Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Ray Dolap ; Dolapların yapımı aşamasında kapakların menteşe sistemi monte edilmesinden ziyade bir rayın üzerinde sürgü mantığı ile hareket eden bir dolap sistemidir.
Ray dolabın sürgülü olması odamızdaki alanın kullanım kapasitesini arttırmaktadır.Kapaklı dolaplardan ziyade raylı dolapların kullanımı özellikle 2000’ li yılların başından itibaren hız kazanmıştır.Hız kazanmasında yaşam alanlarımızın git gide daralıyor olması ve bulunduğumuz yeri nasıl daha verimli kullanabiliriz arayışlarının elbette büyük bir payı var.Aşağıda yer alan yazımızda Ray Dolap yaptırırken özellikle nelere dikkat etmeliyiz hepsini en ince detayına kadar sizlere aktarmaya çalıştık.


Ray Dolap Yapılacak Alanın Ölçü ve ProjelendirmesiHer şeyden önce müşteri olarak elimize metreyi alıp hangi genişlikte ve boylarda bir dolap tasarımı hayal ediyoruz bunun ölçümünü yapmalıyız ardından bu ölçümü iç mimar ile beraber gözden geçirerek kararımızı vermeliyiz.

Özel ölçü dolabın en güzel yanı istediğimiz sayı ve ebatta raf, çekmece, bölme, yüklük yaptırabilme imkanı bulabilmemizdir.


Bu konuda bizden destek alarak ücretsiz keşif yaptırabilirsiniz.


Ray Kapak TasarımıRay kapaklar tasarımın en kritik noktasıdır. Bütün işi gösterecek final çalışmalardır, o sebeple bu konuda çok hassas davranmanızı ve konusunda tecrübeli bir iç mimardan destek almayı unutmayın.Kapak ve gövde seçimi odanızdaki mobilyaların uyumuna dikkat edilerek seçilmelidir.Kapaklarda en azında bir tane ayna kullanmanız tavsiyemizdir. Mekanınıza ferahlık katacaktır. İç mimarın da size kartelasından göstereceği kapak modelleri arasından istediğiniz modeli ürettirebilirsiniz.


İç mimarımızdan görüş almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Mdf Mi Sunta Mı ? Kullanılan Malzemenin Kalitesi Ne Olacak ?

Özel yapım raylı dolapların avantajı kullanabileceğiniz malzemeyi de iç mimarın da desteği ve sizi bilgilendirmesiyle kolayca seçebilmenizdir.


Dolap gövdeleri mutlaka 18 mm malzemeden seçilmelidir. Dolabın arka kısımları 8 mm olmalıdır. Kullandıkları malzemenin a1 sınıfı olması gerekir. Bunu anlamanın yolu dolabı yaparken hangi sistemi kullanıyorlar fikir almalısınız.


Dolap gövdeleri bir araya getirilirken vida ile tutturulması hem çirkin ve hem de dolaba zarar verebilir. Minifix bağlantısı kullanıyorlar mı bunları sormanızda yarar var.


Minifix bağlantısı sayesinde dolabınızın bir araya getirilen yerleri gözle görülmez ve görüntü estetik olur. Vida, menteşe vb. bağlantı yerlerinde kullanılan ince işçiliğe dikkat edilmelidir.


Ray dolaplarda fren mekanizması da yer alıyor bu dolabınızın açılıp kapanırken çabuk yıpranmasını önlediği gibi kapaklı modellere göre daha sessiz çalışmaktadır.


Tüm bu kaliteli malzeme ve aksam ücreti elbetteki seri üretimden çıkandan daha maliyetli olabiliyor ama burada kullanılan materyali kaliteyi ve kullanılan ince işçiliği unutmamalıyız.


Bu konu hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin lütfen.


Dolap Design

(0532) 749 34 80

(0216) 442 23 08

www.dolapdesign.com

info@dolapdesign.com264 görüntüleme0 yorum
bottom of page