top of page
  • Yazarın fotoğrafıDolap Design

Panjur Kapaklı Dolap

Güncelleme tarihi: 15 Tem 2022

Panjur Nedir?


Panjur kelimesinin Fransızca bir kelime olan abat-jour (abajur) kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir çünkü jour gün ışığı anlamına gelmektedir abat-jour ise ışığı engelleyen, kesen anlamında kullanılmaktadır. Panjurun anlamı da bu kelime ile benzeşmektedir çünkü ışığın içeriye süzülmesini kontrollü şekilde sağlaması tam da abat-jour'un yani Türkçesi ışık kesen anlamına benzeşmektedir.


Panjurun en yalın anlamına gelecek olursak pencerelerin dış taraflarına takılan, yatay , üst üste gelecek şekilde hazırlanan dar masif malzeme (ahşap) veya plastik parçalar kullanılarak hazırlanan rüzgar ve güneşten evi koruyan kanatlardır.
Panjurun Tarihçesi Nedir


Panjur kullanımı 19.yy'dan itibaren hız kazanmıştır. Eski zamanlarda panjur kapaklı evler dönemin statüsü yüksek olan evleri olarak görülmekteydi. Yalılarda sıklıkla tercih edilmesi de tam da bu sebepledir.

Hem bir statü göstergesi olması hem de denize yakın bölgelerdeki rüzgarlı ve nemli hava şartlarından ya da yaz döneminde doğrudan yansıyan güneş ışıklarından evi doğrudan koruması panjuru gözde hale getirmiştir.

Panjurun en önemli özelliği evin içerisini güneş ışığından koruyarak ışığın daha az girmesini sağlayarak sıcaklık artışını önlemesidir. Kışın ise soğuk havanın ve rüzgarın içeriye girişini azaltarak dengeli bir hava sirkülasyonu sağlamasıdır. Böylece ev içerisinde yazın serin kışın sıcak bir ortam oluşmaktadır. Bir nevi zamanın ısı yalıtım mekanizmasıdır diyebiliriz.
Panjur Kapak Neden Halen Çok Tercih Ediliyor ?

Panjur kapak da diğer tüm klasik haline gelmiş mobilya türleri gibi zamanın izini taşımaktadır.


Klasikleşmiş panjur kapağı dolaplarında tercih etmek isteyenlerin ortak özelliği o zamanın, birikimlerin, geçmişteki estetik zevkin nesiller boyunca aktarılması hazzını yaşatmasıdır. Aslında zevk sahibi insanların hep beraber oluşturduğu kaliteli mobilya hafızanın parçası olmak müşterileri mutlu ederek hizmetten aldığı memnuniyeti arttırmaktadır. Bu durum da panjur kapaklı dolap modellerinin halen revaçta olmasını sağlar ve uzun yıllar boyunca da sağlayacağı aşikardır.
Panjur Kapak Kullanımı


Panjur kapaklar ilk olarak pencere ve kapılarda kullanılmıştır. Yazın güneş ışınlarının doğrudan evin iç kısmına ulaşmasını önlerken kışın da sert rüzgarların ve soğuk havanın içeriye nüfuz etmesini engelleyerek kullanımı çok yaygın hale gelmiştir.


Günümüzde ise panjur kapaklar sadece kapı ve pencerelerde kullanılmamaktadır aynı zamanda ev içinde yatak odası, portmanto, genç odası gibi yaşam alanlarında daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

Doğal malzeme yapısı ile zamansız ve kült olmuş bir model olan panjur kapaklı dolaplar yatak odasında ve evin giriş kısmında özellikle portmanto olarak talep edilmektedir.Panjur kapaklara doğallığı kazandıran ana malzemesi yapımında kullanılan masif ahşaptır. En yaygın kullanılan başlıca ağaç türü çam ağacıdır. Başka ağaç türleri de kullanılır elbette ancak çam ağacının yaygın kullanılmasının nedeni çam ağacının suya, neme ve güneşe dayanıklı bir ağaç olmasıdır. Bu nedenle yüzlerce yıldır doğal olan malzemesi ve estetik görünümüyle panjur kapaklarda çam ağacı yaygın olarak tercih edilmektedir.Panjur Kapaķ Fiyatları


Panjur kapak fiyatları konusunda değerlendirme yapacak olursak, panjur kapak üretimini yapan ustaların tek tek el emeği ile çam ağacından üretilen masif ahşap çıtalarını üst üste getirerek yapıştırıp kanallara tutkal ile monte ettirme aşaması şüphesiz ki çok zahmetli bir el işçiliğidir.
Usta emeğinin yanı sıra kullanılan malzemenin günümüzde daha da zor bulunduğu için değerli hale gelmesi doğaldır ki maliyeti arttırmaktadır. Bu zevki yaşamak isteyen, ayrıcalıklı bir yerinin olduğunun farkında olan müşteriler dolapdesign.com aracılığı ile bu hizmete ulaşabilirler.Konusunda uzman kişilerden alacağınız yardım ile panjur kapaklı dolap üretiminde deneyimli olan dolapdesign.com aracılığı ile evinizde o nostaljik ama modasını halen sürdürebilen panjur kapaklı dolaplar yaptırabilirsiniz.


Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Dolap Design


info@dolapdesign.com


(0216) 442 23 08


(0532) 749 34 80


Atölye Adresi: Cevizli Mh. 20 Temmuz Cd. No:37 Maltepe/İstanbul


Bu konuda ücretsiz keşif ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör