top of page
  • Yazarın fotoğrafıDolap Design

Giyinme Odası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Güncelleme tarihi: 8 Haz 2020Günümüzde yaşam alanlarımızın daralması, moda esintisiyle her sezon kullandığımız ürünlerin artması neticesinde daha düzenli alanlar yaratabilme ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaçlarımızı giderebilmek ve geniş, ferah alanlar oluşturabilmek için giyinme odası çözümleri geliştirmeye başladık. Peki hem fonksiyonel hem de düzenli bir giyinme odası için nelere dikkat etmeliyiz?


İşte yazımız tam da bu soruları cevaplandırmaktadır. Gelin hep birlikte iyi bir giyinme odası tasarlamanın püf noktalarını ve bilhassa nelere dikkat edilmeli beraber inceleyelim.

1.Genişlik ve Ferahlık


Giyinme odası yaptırdığınız alan geniş ise genişlik ve ferah olması konusunda sıkıntı yaşamazsınız ancak alanımız dar ise ne yapılmalı?


Öncelikle giyinme odası için kullanılacak dolaplar zeminden tavana kadar uzanan biçimde yapılarak alandan yer kazanılabilir. Böylece odanız daha ferah, geniş görünebilir.


Genişlik ve ferahlığı sağlamanın bir diğer alternatifi ise ben kapalı alan sevmiyorum diyenler için dolaplarınızı açık raf sistemi ile tasarlayabilirsiniz. Açık Raf Sisteminin avantajı nedir derseniz? Bu sistem sayesinde kıyafetlerinizi rahatlıkla görme imkanına sahip olursunuz. Neyi nereden alacağınızı karıştırmadan aradığınızı bulursunuz.


Giyinme odanızı geniş göstermenin bir diğer yolu ise dolaplarınızın üzerinde ayna kullanmanızdır. Biliyorsunuz ki ayna mekana farklı bit boyut kazandırarak odanızı daha hoş gösterebilir.

2. Dolaplarınızın Kullanışlı Olması İçin Tasarım Önerileri

Tasarlatmak istediğiniz giyinme odası dolaplarınızın oldukça fonksiyonel olmasına özen gösterin. Bunun için ne yapmalıyız dediğinizi duyar gibiyiz.

Dolaplar iyi birer organizatör olmalıdır. Dolap yaptırırken rafların daha fazla olmasına özen gösterin böylece eşyalarınızı sığdırma konusunda daha fazla verim alırsınız.

  • Çekmeceler çoğunlukla rafların altına dağıtılmalıdır.

  • Özellikle kadınların en zorlandığı alan ve tabi erkekler de bu konudan muzdarip; Uzun elbise ve uzun montlar. Bunun çözümü için ise uzun dolap tercih edilmelidir hatta bu uzun dolaplardan en az 2 tane olmalı.

  • Dolaplarınızın içinde geniş eşyalarınızı da saklayacak bir yüklük bölmesi en üst kısımda mutlaka bulunmalı.

  • Hepimizi artık farklı tarz ve modellerde ayakkabısı mevcut ve her sezon bu sayılar artıyor. Peki bunları nasıl saklarım acaba diye endişe etmeyin. Ayakkabılar için de ayrı bir raf oluşturulabilir.

  • Küçük eşyalarınız için de bir bölme mutlaka olmalı çünkü yüzük, küpe, kolye, kemer, kravat, saat, çantalarınızı da koyabileceğiniz alan yaratmalısınız.

Tüm bunları yaptığınızda eşyalarınızı olması gerektiği yerde olması gerektiği gibi düzene koyabilirsiniz.


Bu konuda iç mimarımızdan destek alabilirsiniz. Ya da hemen fiyat teklifi isteyebilirsiniz.


3.Olmazsa Olmazımız “Ayna”

Aynalar odalara her zaman bir boyut kazandırmıştır ve güzel bir enerji vermektedir. Gün içerisinde en çok kullandığımız nesnelerden biri olmakla kalmayıp bize görsel olarak güzel bir yansıtma sağlamaktadır.

Giyinme odasında ayna nasıl yer alabilir peki? Nereye yerleştirirsek en iyi sonuç alırız?


Öncelikle ayna giyinme odasında mutlaka bulunmalı çünkü dışarı çıkarken, hazırlanırken, kıyafetlerimizi, ayakkabılarımız denerken, önce aynaya koşarız bu nedenle odanızda yaptıracağınız dolapların kapaklarında ayna kullanarak bu ihtiyaçları giderebilirsiniz.

Eğer açık raf sistemli dolap yaptıracaksanız odanızın ortasında bir yere ayrıca konumlandırabilirsiniz tercih sizin.

Aynanın ışığı en önemli püf noktasıdır. Işık aynanın önüne düşmeli yani ışığın olduğu yerde ayna olmalı.


4.Mekanın Işığı

Işık da ayna kadar önemlidir. Işık enerjimize yön verir iyi bir enerji için ışıklandırmayı dilersek dolapların içinde led ışıklarla sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra sarkıt,avize de kullanmayı sevenler için mekana şık bir hava katılabilir.


5.Dolaplarda Kullanılacak Malzeme Seçimi

Bir çok mobilya firması piyasada mevcut fakat kaliteli olmasına özen göstermeliyiz.

Öncelikle hangi renkte dolap istiyoruz dolaplarda kullanılacak malzeme ne olmalı bunları dolabın tasarımını yapan firmaya sorarak iyice araştırmalıyız.

Dolaplarda cam kapak mı olacak? Sürgülü mü açık mı olacak bunlar için mutlaka iç mimarla görüşmeliyiz.

Fiyat aldatıcı olmamalı uygun görünen birçok dolap yapan firma bulabiliriz ancak bunların kalitesi, alanında uzman olması çok önemli özel yapım olunca fiyat da dolabın kalitesi ölçüsünde artabilir.


İşte sevgili okurlar tüm bunları dikkate alarak kaliteli bir giyinme odası ya da bir ray dolap yaptırabilirsiniz. Evimizdeki düzen huzurumuzu sağlar. Huzur ise bu püf noktalara dikkat ederek sağlanır.


Bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen (0216) 442 23 08 numaradan bilgi alabilirsiniz, ya da

Whatsupp (0532) 749 34 80 numaramıza yazabilirsiniz.


Hemen Fiyat Teklifi Al

1.719 görüntüleme0 yorum