top of page
  • Yazarın fotoğrafıDolap Design

Giyinme Odası Olacak Alan Kaç M2 Olmalı?


Giyinme odası için gerekli alan, ihtiyaçlarınıza ve yaşam alanınıza bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle bir giyinme odası için en az 4-5 m2 alan gereklidir. Bu alan gardırop, ayakkabılık, aynalı komidin gibi mobilyaları barındıracak kadar büyük olmalıdır. Ancak bu alan, gardırop dışında oturma alanı, makyaj masası veya ek depolama ihtiyaçlarınızı da karşılamak isterseniz daha büyük olabilir.


Evinizde uygun bir alan yoksa veya alanınız sınırlı ise, akıllı depolama çözümleri kullanarak daha küçük bir alanda da işlevsel bir giyinme odası tasarlayabilirsiniz. Örneğin, yerden tavana uzanan bir gardırop veya yatak odası duvarına gömülü bir gardırop kullanarak alan tasarrufu yapabilirsiniz.Ayrıca, küçük bir alanda giyinme odası tasarlamak için duvarlarınızı ve kapılarınızı depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, duvarlarınıza askılıklar veya raflar ekleyerek daha fazla depolama alanı yaratabilirsiniz. Kapıların arkasına asılır dolaplar da kullanışlı bir seçenek olabilir.

Bununla birlikte, giyinme odası alanınızın, sadece giysilerinizi saklayacağınız bir alan olarak sınırlandırmanıza gerek yoktur. Eğer yeterli alanınız varsa, bir oturma alanı, makyaj masası veya küçük bir dolap ekleyerek çok amaçlı bir alan oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak, giyinme odası alanı ihtiyaçlarınıza ve yaşam alanınıza bağlı olarak değişebilir. Ancak, en az 4-5 m2 alanın, mobilyalarınızı ve depolama ihtiyaçlarınızı barındırmak için yeterli olacağı düşünülebilir. Ayrıca, akıllı depolama çözümleri kullanarak daha küçük bir alanda da işlevsel bir giyinme odası tasarlayabilirsiniz.


61 görüntüleme0 yorum
bottom of page