top of page
  • Yazarın fotoğrafıDolap Design

Açık Giyinme Dolabı

Güncelleme tarihi: 7 Ağu 2022

Açık giyinme dolabı, giyinme odası modelleri arasında güncel ve popüler olmuş bir modeldir. Açık giyinme dolabının diğer giyinme odası stillerinden ayıran temel fark cam, mdf, lake, masif ahşap gibi malzemesi olan ray kapak veya menteşe kapağın ön kısımlarda kullanılmamasıdır. Arka ve yan gövdeler ise temel iskeleti oluşturmaktadır. Rafların, çekmecelerin, askılık ve yüklük kısımlarının şeffaf şekilde görülebildiği kapakların yer almadığı giyinme dolabı çeşidi de diyebiliriz.
Açık giyinme odası modeli, görseldeki gibi alanın ihtiyacı olan ferahlamayı sağlar, odanızın daha geniş görünmesine yardımcı olur ve evinizde ayırdığınız odanın veya bir bölümün pratik şekilde kullanılmasına çözüm getirir. Dar bir alanda kapaklı bir giyinme odası tercihi sizin hareketiniz kısıtlayabilir bu sorunu çözen açık giyinme odası aracılığı ile hangi eşyanız nerede rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Açık giyinme odasının sağladığı diğer avantaj kapak maliyetinin olmamasıdır.

Burada önemli olan bir husus da açık tonlarda giyinme odası resimde de görüldüğü gibi dar olan alanı oldukça ferah göstermiştir siz de bu konuda renk seçimini doğru yapmalısınız. Giyinme odası için ayırdığınız yeriniz geniş ise füme, antrasit, smoke meşe, loft renklerinde ve farklı dokularda açık giyinme odalarını tercih edebilirsiniz.


Açık giyinme odası yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?


  • Mutlaka dolabınızın arka ve gövde kısımlarının olmasına dikkat etmeliyiz. Sadece ön tarafın açık olması yeterli olacaktır.


  • Yeterince raf, çekmece, askılık, yüklük alanı, aksesuar alanı mevcut mu buna dikkat etmeliyiz  • Makyaj malzemelerinin, küçük malzemelerin, takılarınızın rahatlıkla sığacağı makyaj masası görevi gören ada çekmece hazırlatabilirsiniz. Alanı geniş olanlar için bahsedilen makyaj masasını ada şeklinde odanın orta kısmına yerleştirtebilirsiniz.


  • Odanın ölçüsüne göre modüler bir dolabın tasarlanması için iç mimarla beraber hareket etmelisiniz. Örneğin ne kadar askılık, raf, yüklük alana gereksiniminiz varsa bunu mutlaka belirtin.


  • Dar alanda koyu renkten ziyade açık tonlar tercih edin ki odanız geniş görünsün.


  • Aynaların açık giyinme odasının uzun kıyafetler için hazırlanan raflara monte edilmesi yöntemiyle dolabınızı şık ve fonksiyonel gösterebilirsiniz.
  • Dolap içi aydınlatmaların yapılmasına özen gösterilmelidir. Giyinme odaları genelde gün ışığı almayan alanlara yapıldığı için kullanım kolaylığı ve şık bir görünüm için led ve spot aydınlatmaların kullanılması gereklidir. İyi bir aydınlatmayla rahatlıkla kör noktaları görebilip, eşyalarımıza ulaşabiliriz.


  • Son olarak odanız geniş veya dar olsa da giyinme odanızı modern çizgiye taşıyacak tüm bu iç aydınlatmanın yanında tavanda kullanacağınız aydınlatma da lüks bir görünümü tamamlamak için mutlaka yaptırılmalıdır.

Dolap Design


info@dolapdesign.com


(0216) 442 23 08


(0532) 749 34 80


Atölye Adresi: Cevizli Mh. 20 Temmuz Cd. No:37 Maltepe/İstanbul


Bu konuda ücretsiz keşif ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör