top of page
  • Yazarın fotoğrafıDolap Design

2022 Giyinme Odası Tasarım Fikirleri - En iyi 10 Giyinme Odası

Güncelleme tarihi: 15 Tem 2022

Giyinme odası nedir?

Giyinme odası modern şehirleşme ile birlikte değişen ev modüllerinde yer alan veya yer almasa bile ekstra bir alan mevcutsa kullanıcıların fazla olan ve dağınık şekilde duran giysi, ayakkabı, çanta vs. gibi aksesuarlarını düzenli şekilde yerleştirilmesini sağlayan fonksiyonel dolap modüllerinin bir oda alanı yaratılması halidir diyebiliriz.


Giyinme odaları günümüzde popüler hale gelmiş bir kullanım alanı olmaya adaydır. Adeta oda içerisinde oda yaratmak gibi faydalı bir alandır.

Özellikle son yıllarda yapılan çoklu yerleşimlerin olduğu sitelerdeki ev projelerinde yapılan ebeveyn banyoları giyinme odası alanı olarak harika bir alan yaratmaktadır. Ebeveyn banyosu olmasa bile bazı ev projelerinde giyinme odası için yapılmış ayrı ayrı alanlar da bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi şehirleşme ile beraber kullandığımız giysi, ayakkabı, çanta gibi önemli unsurların tüketiminin kat kat artması ve bizim gittikçe küçülen evlerde bu ürünleri düzenli şekilde sığdırabileceğimiz bir alan bulmakta zorlanmamızdır.


Giyinme odaları saklama düzenleme için harika bir mobilya tasarımıdır. Giyinme odası kıyafetlerimizi değiştirirken bize özel bir alan sunması ve yatak odamızın dağınıklığını önlemesi açısından değerli bir çözümdür.


Bizim için burada önemli olan giyinme odası yaptırırken dikkat etmemiz gereken püf noktalara odaklanmaktır.


Gelin hep birlikte dikkat etmemiz gereken hususlara bakalım;


Giyinme Odası Genişliği: Giyinme odası modeline karar vermeden önce odanızın genişliği nasıl bu ilk dikkat etmeniz gerekendir. Eğer geniş bir odanız varsa daha koyu mobilya renklerini ve daha az raf tercih etme lüksüne sahip olabilirsiniz o zaman odanızı daha geniş gösterecek giyinme odası rengi tercih etmeniz gerekir.

Örneğin lake, açık tonlarda boyanmış mobilya türünü tercih edebilirsiniz.


Giyinme Odası Raf, Askılık ve Çekmece Sistemleri: Son moda tarzda bir giyinme odası model hayalinizi gerçekleştirmenin yanı sıra kullanışlı ve fonksiyonel bir giyinme odası için seçtiğiniz raf sayısı, bavul gibi geniş hacimli eşyalarınızı saklayabileceğiniz yüklük alanlarının ya da ütü, ütü masası, saç kurutma makinesi gibi önemli ev gereçlerini saklayabileceğiniz kısımların da bulunduğu raflar önem taşır.

Elbise, gömlek gibi hassas eşyalarını rahatlıkla çıkarıp kullanabileceğiniz askılıklarınızın olması da önemle tercih edilmelidir. Özel günlerde kullandığınız topuklu veya rugan erkek ayakkabılarını da saklayabileceğiniz ayakkabılık rafı da işinizi kolaylaştırır.


Olmazsa olmazımız çekmeceler de daha fazla ürün alıp dağınıklığı önlediği için en verimli saklama alanları olarak halen gözdedir. Giyinme odanız dar ise daha fazla raf, askılık ve çekmece eklenmelidir.


Giyinme Odası Aydınlatması: 2022 giyinme odası modellerinde giyinme odanızın kısımlarını çok rahat görebileceğiniz aydınlatmalar revaçtadır. Aydınlatmaya bilhassa dikkat edilmelidir çünkü mekana çok şık ve fonksiyonel bir özellik katmaktadır. Neyin nerede olduğunu karanlıkta bile kapakların iç kısımlarına ya da ayna kenarlarına yapılabilen aydınlatma sistemi ile rahatlıkla görüp, bulabilirsiniz.


Giyinme Odasında Ayna Kullanımı: Açık giyinme odası tercih etmeyecekseniz ayna kapaklar üzerinde mutlaka olmalıdır .Aynalar alanı ferah göstermesinin yanı sıra rahat hazırlanmanız için vazgeçilmez hale gelmiştir. Aynasız bir giyinme odası düşünmek şimdilerde mümkün görünmemektedir. Fheng Shui’ye göre unutmayın ki aynalar mekana bolluk, para, bereket getirir.


Açık Giyinme Odası mı yoksa Kapalı Giyinme Odası mı Yaptırmalıyız?

Öncelikle buna karar vermek için ilk dikkat edilmesi gereken etken sizi giyinme odası için kullanabileceğiniz alanın büyüklüğüdür. Dar bir alanı daha da daraltmak istemeyiz öyle değil mi bu nedenle açık giyinme odası yaptırmak kapak kısmının yaratacağı darlığı azaltacaktır ve daha ferah gösterecektir ama ebeveyn banyosu gibi bir alandan bozma bir yeriniz varsa o zaman her ikisini de zevkinize göre tercih edebilirsiniz.


Giyinme Odasında Ray Kapak mı Yoksa Normal Kapak mı Tercih Edilmeli?

Alandan kazanmak için güncel 2022 giyinme odası modellerinde genelde ray kapaklı giyinme odası modellerinin tercih edildiğini görmekteyiz. Daha klasik modelleri seven kullanıcıların bazıları ise ray kapak sevmeyebilir. Ray kapaklı giyinme odası modelleri için özellikle sessiz çalışan ray sistemlerinin tercih edilmesine ve frenli olmasına özellikle dikkat edilmelidir ki giyinme odası uzun ömürlü olsun.


2022 En İyi 10 Giyinme Odası Modeli


1


2


3

4

5

6


7


89
10

59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör